Manje je više - minimalizam u arhitekturi
Raskoš i bogatstvo ukrasa ne pristaju uvijek dobro uz interijer. Ali minimalizam u arhitekturi je bezvremenski i uvijek u modi. Uvjerite se i sami da je ponekad manje više.
Minimalistički stil snažno naglašava ulogu svjetla u naglašavanju oblika zgrade. Zato je bijela ovdje osnovna boja, koja najviše odbija sunčeve zrake u odnosu na druge boje. Osim toga, povezana je s čistoćom i duhovnošću te zato savršeno pristaje minimalističkoj arhitekturi.
Bijela, lagana i ekonomična
Minimalizam u arhitekturi karakterizira težnja za postizanjem sklada kroz štedljivost oblika i jednostavnih oblika bez nepotrebnih ukrasa. U gradnji se koriste prirodni materijali, a česta su velika ostakljenja. Dizajneri se odlučuju za simetriju - ravne linije i osnovne geometrijske oblike: krug, pravokutnik, kvadrat - ili namjernu, dobro promišljenu asimetriju. Također pridaju veliku važnost funkcionalnosti. Masa zgrade često je odraz njezine funkcije, kojoj se daje prednost.
Zgradu treba naglasiti igrom svjetla, a ne drugim bojama ili teksturama. Ako postoje dodatne boje, to su obično siva i crna. To se može vidjeti u arhitektonskim elementima kao što su okviri prozora i vrata, krov itd. Postoje zgrade koje su potpuno ili uglavnom sive ili crne, ali to je prilično rijetko.
Recept za minimalizam u arhitekturi
Što treba učiniti kako bi se postigao učinak minimalizma u zgradama? Prije svega, maksimalno pojednostavite masu i oblik zgrade, vodeći računa o održavanju simetrije, ravnih linija i oblika. Arhitekti u minimalističkim projektima predlažu monokromatske (bijele ili sive, crne) elevacije izrađene od najviše tri vrste materijala (npr. žbuka, čelik i drvo). Najvažniji element je igra svjetlosti, stoga je važno adekvatno osvijetliti zgradu, koristiti velika ostakljenja i odbaciti sve nepotrebne ukrase.