Skriveni troškovi obnove - kako ih smanjiti?
Kada se odlučujete za projekt obnove ili preuređenja, niste uvijek svjesni da se zbog skrivenih troškova možda nećete moći pridržavati svog proračuna. Predlažemo što možete učiniti kako biste ih sveli na minimum.
Kako biste smanjili skrivene troškove tijekom obnove, birajte materijale koji su izdržljivi, laki i pristupačni za održavanje. Ne zaboravite dodati troškove rada i transporta trošku nabave sirovina te, u slučaju obnove, i troškove zbrinjavanja i mogućeg djelomičnog rušenja. U slučaju zgrada u kojima su se pojavili problemi s vlagom, treba dodati i troškove sušenja zidova. U ovom slučaju, bez obzira na požarne zahtjeve, za izolaciju je potrebno koristiti mineralnu vunu, koja ima bolju paropropusnost od pjenastog polistirena. Iako je ovo rješenje skuplje, minimizirat će probleme s pojavom vlage u budućnosti.
Investicija za budućnost
Prilikom odabira tamne boje fasade važno je imati na umu dodatne troškove. Kako bi se smanjilo prekomjerno opterećenje grijane fasade i na taj način izbjegle pukotine, poželjno je odabrati prikladne proizvode i voditi računa o armiranju podloge. Uvijek birajte sustavna rješenja, od izolacije do mreže, žbuke ili fasadnih boja. Ako se pridržavate preporuka proizvođača, možete biti sigurni da će jamstvo biti ispunjeno, a izbjeći ćete i nepotrebne troškove popravka, te izlaganje zgrade neispravnoj uporabi.
Osigurajte optimalnu toplinsku izolaciju ovojnice zgrade. Time ćete minimizirati naknadne troškove grijanja i tople vode. Pokrenite simulacije kako biste procijenili debljinu izolacije u smislu potrebnih koeficijenata prolaza topline i financijskih ušteda gdje one dosežu svoj maksimum.
Skriveni troškovi se također mogu smanjiti uklanjanjem toplinskih mostova. Bilo koja mjesta u standardnoj instalaciji koja razbiju izolaciju mogu predstavljati rizik od curenja, korozije i skupljanja topline. Upotrijebite takozvane tople spone, koje omogućuju besprijekornu ugradnju fasadnih elemenata poput balustrada i francuskih prozora.
Nekoliko savjeta
Obratite pozornost na izbor žbuke koja značajno utječe na ispravno "starenje" fasade i njezinu cijenu. Fasade koje su posebno izložene negativnim čimbenicima poput prašine, prljavštine, čađe, industrijskog i cestovnog onečišćenja, kiše i vjetra treba zaštititi Ceresit Double Dry sustavom. Tehnologija Double Dry štiti od natapanja vodom, a zahvaljujući paropropusnosti omogućuje brže sušenje zidova. Također, vodite računa i o profesionalnoj hidroizolaciji temelja. Upotrijebite hidroizolacijske premaze specifične za temelje, kao što su CR 65 za betonske konstrukcije i nedeformabilne podloge, CR 90 za nedeformabilne podloge i CR 166 za deformabilne podloge.
U slučaju fasada izloženih sunčevoj svjetlosti, potrebno ih je zaštititi od štetnog zračenja. Koristite odgovarajuće UV-otporne žbuke, kao npr. CT 76 i CT 76 UV Protect. To će spriječiti izbljeđivanje boje, mrvljenje, pucanje, odvajanje i raslojavanje žbuke. Osim toga, zaštitit ćete fasadu od napada gljivica i plijesni, što će smanjiti moguće skrivene troškove u budućnosti.
Kako smanjiti skrivene troškove?
Preinačite izolacijske materijale, npr. koristite nezapaljive materijale (npr. mineralnu vunu) u područjima gdje je to potrebno. Područja s nižim požarnim zahtjevima mogu se izolirati polistirenom, što je ekonomičnije. Naručite dizajn fasade i na temelju toga zamolite nekoliko neovisnih ponuditelja da daju procjenu. To će vam pomoći da izbjegnete troškove koji se nisu mogli predvidjeti. Također možete uštedjeti zamjenom fasadnih materijala poput drveta, kamena ili betona dekorativnim žbukama koje imitiraju prirodne sirovine. Za to su idealni proizvodi iz Ceresit Visage palete.