Stil i boja - savršena kombinacija
Arhitekti i dizajneri ponekad se suočavaju s teškim zadacima. Uz projektiranje zgrade u određenom stilu, moraju odabrati i boju fasade koja će joj odgovarati. Koji su različiti stilovi i koje boje treba koristiti?
Većina nas je upoznata s pravilom da što je boja zidova svjetlija, prostorija izgleda veća. Isto vrijedi i za nijansu fasade zgrade, ali u ovom slučaju bijela neće uvijek biti prikladna. Kako kombinirati stil i boju kako bi što bolje funkcionirali? U nastavku raspravljamo o najpopularnijim stilovima i njihovim kombinacijama s bojama iz palete Colors of Nature.
Od stila do boje
Moderni stil prvenstveno karakterizira funkcionalnost, jednostavnost i sklad, zbog čega su bijele (npr. WHITE DESERT, WHITE MIST), sive (npr. LANZAROTE 2, LANZAROTE 4) i crna (npr. DIAMOND EVENING) dominantne boje. Ove boje savršeno odgovaraju drvu, koje se također često pojavljuje kao dopuna ovom stilu.
Skandinavski stil karakteriziraju prirodni materijali, pa se boje prirode - bijela, bež i siva - ovdje posebno uklapaju. Jače boje, karakteristične za ovaj stil, su crvena (RUBY SUNSET, RUBY FIRE), narančasta (AMBER PATH, AMBER ISLAND) i nijanse žute (AMBER JEWEL). Zanimljivo je da se u prošlosti smatralo da upotreba crvene boje označava bogatstvo vlasnika posjeda, a bogati ljudi su svoje kuće bojali narančasto i žuto kako bi se istaknule među crvenim fasadama.
Mediteranski stil su sve nijanse bež (npr. MAJORCA 1, CRETE 1 ILI ZANZIBAR 6 - boja 2022. godine). Bež je boja pijeska na plaži i prirodno je povezana s odmorom i opuštanjem. Zgrade u ovoj boji izgledaju vizualno veće, a svjetlosna fasada snažno reflektira svjetlost, čineći da izgledaju svjetlije. Plava se često bira kao komplementarna boja za ovaj stil (npr. PACIFIC 4, PACIFIC 5). Uglavnom se pojavljuje oko prozora (često u obliku grilja) ili vrata. U mediteranskom stilu također je važno igrati se teksturama, zbog čega na fasadama možete vidjeti elemente različitih tekstura.
U minimalističkom stilu vrlo je važna uloga svjetla, pa je ovdje vodeća boja bijela koja reflektira najviše sunčeve svjetlosti od svih boja. Arhitekti obraćaju pažnju na isticanje „tijela“ kuće igrom svjetla, a ne različitim bojama ili materijalima na fasadi. Osim toga, bijela boja asocira na čistoću, duhovnost, pa se savršeno uklapa u ideju minimalizma. Ako se pojave druge boje, obično su to sive i crna. Koriste se u arhitektonskim elementima kao što su okviri prozora i vrata, krov itd. No, postoje zgrade koje su u cijelosti ili većinski sive ili crne.
Ne samo pastele
Engleski stil je prije svega elegancija i sklad, ali i toplina i udobnost. Ovdje su također vidljivi utjecaji klasičnog stila. Bogata je svijetlim pastelnim bojama: nježno ružičasta (npr. . IBIZA 1, CATALONIA 1), zelena (VIRGINIA 1), plava (npr. OCEANIA 1, ADRIATIC 1.). Suptilne boje trebale bi odavati dojam ugode, nježnosti i romantizma.
Provansalski stil rođen je u Provansi, poznatoj po toploj klimi, prekrasnim krajolicima i uzgoju lavande. Stoga ne čudi što ovdje vladaju nijanse bijele i tople pastele: blijedožuta, zelena, ružičasta i lavanda. Ove boje trebale bi odavati dojam ugode, te upućivati na prirodu i idiličnu atmosferu sela i toplinu doma.
Art deco stil karakteriziraju bogate boje. U njoj dominiraju izražajne boje poput ružičaste, zelene, bordo crvene, crvene, tamnoplave, ali i njihovi pastelni parovi te bijela. Art deco zgrade su ponekad monokromatske - na njihovim se pročeljima pojavljuju različite nijanse iste boje, što ih razlikuje od ostalih zgrada.
Eklektički stil je najčešći u arhitekturi. Ne postoje stroga pravila, tako da imamo slobodu u izboru boja i tekstura. Moguće je kombinirati različite stilove i boje. Ovdje možete koristiti cijelu paletu Colors of Nature.